Right click is disabled. / Sağ tuşa tıklamanıza gerek yok.

Dört gezgin, bir ülke: Tayland – Tayland Gezi Rehberi

Serinlemek için karşımdaki alçak sehpaya koyduğum ucuz çin malı vantilatör, olduğu yerde kendi salınımından yürümesin diye üzerine koyduğum kristal cam kül tablasına düzenli olarak “vırr vırr vırr” sesi çıkararak değerek gelecek daha sıcak günlere gönderme yapar gibi ağır ağır dönüyordu. Masayla, üzerindeki büyük bilgisayar monitörü arasından geçebilen vantilatör rüzgarı üzerimde sanki buz gibi klimadan gelen hava etkisi yaratıyordu.
Sıcaktı ve Aslıların evdeki mutfak masasının başında havadan sudan konuşurken “gider miyiz?” “tabii gideriz” “aaa yakınında şu da var” “hadi onu da görelim” “ooo 3 gün yetmez, 6 gün olsun” gibi küçük fikirlerle başlayan minik planımız medusanın saçları gibi dallanıp budaklanarak bir detay yumağına dönüşmüştü. Hepimiz canla başla işlerimizden arta kalan zamanlarda araştırıyor, okuyor, geceleri ikili gruplar halinde toplanıp diğer ikili grupla fikir alış verişinde bulunuyorduk, heyecan artıyor, macera yaklaşıyordu!

Planımız netleşmişti:

Biz, Nur ve Şafak çifti İzmir’ den İstanbul’a uçacaktık, Aslı ve Ufuk ise Eskişehir’ den İstanbul’ a geçeceklerdi, Sabiha Gökçen Havalimanı’ nda ekip birleşecek ve maceranın ilk ayağı olan İstanbul-Doha-Phuket uçuşu başlayacaktı.
Phuket’ te 5 muhteşem gün geçirdikten sonra, Bangkok’ a geçecek, orada 4 gün geçirecek ve ardından Pattaya’ ya geçecek 6 gün burada kalacaktık. Toplamda 14 günlük dolu dolu bir macera bizi bekliyordu! Daha sonra ise dönüş yolculuğumuz başlayacak aynı gün Pattaya-Bangkok-Phuket yolunu kat edecek ardından Phuket-Doha-İstanbul-İzmir uçuşlarını gerçekleştirecektik...

Zaman hızla akıp gidiyordu, sonunda yolculuk başlamıştı...

Phuket’ e varış

Ekibimiz Phuket’ e ayak bastığında hava bulutlu, sıcak ve nemliydi. Bir an önce kendimizi otelimize atabilmek için küçük havalimanının kapısının hemen dışında kurulmuş 2-3 taksi firması standına yaklaşıp pazarlığa başladık, bize “asla pazarlık etmeden fiyatlara evet demeyin” şeklinde yapılan telkinlere uyarak pazarlık etmemiz sonucu firmalardan biriyle 1.200 baht a anlaştık. Araç bizi ve yüklü eşyalarımızı alıp Patong sahilinde olan otelimize kadar götürecekti, yol 1 saatten biraz daha fazla sürecekti.
Anakaradan dar bir kanalla ayrılan Phuket yine de bir ada sayılabilirdi, her yer yemyeşil ormanlarla, mango, hindistancevizi, papaya, dragon fruit ağaçları ile kaplıydı, sanki cennetten bir köşeye gelmiştik.

Patong Sahili, Otele yerleşme ve Fanta Sea Gösterisi

Otelimiz güler yüzlü personeli, temizliği, ferahlığı ve ödediğiniz paranın karşılığını aldığımız bir otel olan Fisherman’s Harbour Urban Resort’ tu. Eğlencenin merkezi olan Patong sahilindeki HardRock Cafe, Hooters vb. birçok ünlü mekana, gece pazarlarına ve Bangla Walking Street’ e yürüme mesafesindeydi.
Eşyalarımızı odalarımıza bıraktıktan hemen sonra şehri yürüyerek keşfe çıkmaya karar verdik. Bir miktar paramızı, köşebaşı bulunabilen döviz ofislerinde yerel paraya dönüşüm yaptıktan sonra şehrin sokaklarına daldık. Muson mevsimi olması nedeniyle korktuğumuz yağışlı havadan eser yoktu, çok mutluyduk.

Dikkatimiz çeken ilk şeylerden biri sokakların temizliği, diğeri ise direkler arasında spagetti misali uzanıp giden kangal kangal kablo yumaklarıydı. Aslı ve Ufuk sahildeki güzel bir restaurant ta pizza yemek istediler, restoran temiz, garsonlar güler yüzlü ve pizza lezzetliydi, memnun kaldık. Sahil boyunca biraz daha dolaştıktan sonra, otelimize dönerek programımızdaki ilk etkinlik olan FantaSea gösterisi için gerekli ayarlamaları yapmaya karar verdik.

3-4 yıldızlı otellerin bir çoğu lobilerinde seyahat acentalarının standlarına yer veriyorlar ve bizim otelimizde de zengin bir stand vardı. Güler yüzlü personel ile konuşmaya başlamıştık bile. Masada çevde adalara düzenlenen turlara, gezilere, gösterilere ilişkin broşürler, tanıtım dökümanları vardı.
Hemen FantaSea gösterisi için yerimizi ayırttık, ulaşım+yemek+gösteriyi kapsayan biletlerimizi aldık. Gösterinin yapılacağı tesise doğru yola çıkmamıza 2 saat vardı, herkes hazırlanmak için odalarına çekildi.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim bir şey var: bir taylandlının konuştuğu ingilizce ile bizlerin konuştuğumuz ingilizce arasındaki telaffuz farklarını ve kafalarımızın işleyiş farklılığını mutlaka dikkate alın! Satın aldığınız bir hizmete neler dahil olduğunu tek tek sorun, onaylatın, hizmet alırken size verilen belgede yazmasına özen gösterin!

Phuket’ te grup olarak seyahat eden turistleri taşımak için genelde minibüs / van tipi araçlar kullanılıyor. Bizim gibi bu gösteriye bilet almış turistleri farklı otellerden toplayarak FantaSea gösterisine götürecek olan van gelmişti hemen biletlerimizi göstererek araca bindik ve yola çıktık. Yarım saat kadar sonra FantaSea park alanındaydık, şöförümüzle gösteri bitiminde bizi yine park alanından saat 22:00 de alacağı konusunda yarı ingilizce yarı işaret dili ile anlaştıktan sonra gişelere doğru yöneldik.

Yazının devamı ve fotoğraflar çok yakında burada, izlemeye devam edin ;)

Comments are closed.