Sağ tuşa tıklamanıza gerek yok, no need to right click...

GigaPan Epic Pro V – Robotik panorama kafası ve daha fazlası

Panoramik fotoğraflar daima favorilerimden olmuştur. Ustaca hazırlanmış bir panoramik fotoğrafa bakmak güzel bir film izlemek gibi gelir bana, her köşesi, her detay yeni birşeyleri keşfetmenize, heyecan verici bir şeyler hissetmenize yol açar.

Hele ki 360 derecelik panoramic görüntülerin size sarmalaması, içine çekivermesi bana dayanılmaz gelir.

Her ne kadar kendimi sürekli panorama fotoğrafları çeken bir fotoğrafçı olarak tanımlamasam da, fırsat buldukça panoramic fotoğraflar çekmekten büyük bir keyif alırım. Panoramik fotoğraf çekimlerinde en çok hayıflandığım konular ise; elde ya da tripod üzerinde çektiğim karelerden bazılarının evde dönüp fotoğrafları birleştirme zamanı geldiğinde eksik olduğunu fark etmek ve hiç bir zaman 360 derece bir küresel panoramik bir görüntüyü yüksek detayda oluşturamamaktır.
En azından bu GigaPan Epic Pro ile tanışana kadar böyleydi!

Canon EOS 5D MK3; 3.5/24mm; f8; 1/125 sec; ISO 100; tripod; EPIC Pro V; 10x12 kare.

Yukarıdaki görüntü EPIC Pro ile yaptığım ilk çekim sonucunda ortaya çıktı. 24mm lens ile toplam 108 kare çekildi. Başlangıçtaki fikrim, öndeki korkuluklardan başlayarak uzaktaki deniz ve kayalara kadar herşeyi netlik içinde tutmak bu defa işe yaramadı. Bunu söylemişken, EPIC Pro yu çekim devam ederken durdurarak odak noktasını değiştirmek ve tüm sahneyi net bir şekilde oluşturmak mümkündü.

GigaPan Evreni

GigaPan, 2008 de NASA ve Carnegie Mellon Üniversitesi’ ndeki bir gurup araştırmacının ortak çalışmalarının ticari yansıması olarak ortaya çıktı. Orijinal GigaPan prototipi ve buna ilişkin yazılım, kıdemli system bilimci Randy Sargent ve robotic bilimi doçenti Illah Nourbakhsh liderliğindeki bir ekip tarafından tasarlanıp geliştirildi.
Şu an kullanılmakta olan Giga Pan EPIC; Mars Rover’ ı, Spirit, ve Opportunity araçlarında kullanılanla aynı teknolojiye sahip, yüksek çözünürlüklü her tür fotoğrafı – 360 derece panoramalar dahil- çekmek için tasarlanmış, motorlu ve bilgisayar kontrollü panorama kafaları ailesidir.
EPIC ailesinin üç üyesi bulunmakta: EPIC (kompakt kameralar için, örneğin Canon IXUS, Nikon Coolpix), EPIC 100 (daha büyük kompakt kameralar ve küçük DSLR lar için) ve EPIC Pro (DSLR lar için). Bu kısa yazıma konu olan EPIC Pro modelidir.

Solda: EPIC Pro bir DSLR vezoom lens ile görülmekte.
Sağda: EPIC Pro kontrol paneli: Tüm fonksiyonlara iki tuş (açma/kapama ve OK, Vazgeç) ve yön tuşları ile ulaşılabilmekte.

EPIC ailesi tüm GigaPan deneyiminin sadece bir kısmını oluşturmakta. Tüm EPIC ler binlerce fotoğrafı birleştirebilen ve istenirse panoramanızı sergileyebildiğiniz, paylaşabildiğiniz, hatta baskısını alabildiğiniz GigaPan internet sitesine yükleyebilen özel bir yazılımla, “GigaPan Stitch” ile birlikte gelmekte.

Canon EOS 5D MK3; 3.5/24mm TS-E; f16; 1/125 sec; ISO 400; tripod; EPIC Pro; 24x3 frames HDR

İlk Temas

EPIC Pro nun ilk gözüme çarpan özelliği kullanımının ne kadar kolay ve rahat olduğu idi. 53 sayfalık bir kullanım kılavuzu ile birlikte gelmesine karşın, EPIC in kullanımını anlatan sayfa sayısı birkaç adedi geçmiyor. Kılavuzun geri kalanı ise panoramalarınızı nasıl çekeceğinize ve birleştireceğinize ilişkin tüyolar ve tavsiyelerden oluşuyor.
Bir GigaPan fotoğraf çekmek, sade bir LCD ekranda yer alan menüde, yön tuşları ile uygulanacak çok basit ve birkaç adımdan ibaret. Bir çok panorama kafasının aksine, kamera EPIC te yatay olarak durmak üzere tasarlanmıştır ve cihaza Manfrotto tipi bir hızlı serbest bırakma plakasıyla sabitlenir. Arca-Swiss tipi hızlı serbest bırakma plakası ayrıca satın alınabilir.
EPIC Pro ve kamera birbirine cihazla birlikte gelen bir elektronik deklanşör kablosu ile bağlanır.
Kamera EPIC üzerine sabitlendikten ve cihaza kablo ile bağlandıktan sonra, EPIC’ e hangi lensi kullandığınızı belirterek işe başlıyoruz. Bu işlem, kurulum menüsü içerisinde bir kaç adımda tamamlanıyor, bu adımlar arasında ufuk çizgisinin, taranacak alanın köşelerinin belirtilmesi de bulunmakta. Panorama çekimine başlamadan önce yapmanız gerekenler bundan ibaret.

İşte eğlence burada başlıyor! EPIC Pro nun altlığındaki kolay anlaşılır control panelinden çekeceğiniz fotoğraf karelerinin birbiri ile ne kadar örtüşecekleri vb. tüm ayarları yapabiliyoruz.

Dilediğiniz taktirde ince ayar yapabileceğiniz, değiştirebileceğiniz bir çok ayar bulunmakta: görüntü örtüşmesi miktarı (örtüşme miktarı ne kadar çok olursa panoramayı o kadar kolay ve kaliteli bir şekilde oluşturabilirsiniz), zaman/pozlama(pozlama sonrası bir sonraki kareye geçmek için beklenecek süre), motor hızı ve motor sertliği (büyük ve ağır lenslerle kullanmak için yapılacak bir ayar), dizeleme (bracketing), ayna kilidi, ve EPIC Pro yu aklınıza gelebilecek türlü türlü çekim senaryolarına adapte edebilecek bir çok ayar.

EPIC Pro ile hayalimizdeki panorayı oluşturmak için panorama kafamızı oluşturacağımız panoramanın sol üst köşesine ve ardından sağ alt köşesine hareket ettirip onaylıyoruz ve EPIC işin geri kalan kısmını başarıyla hallediyor. Siz bir kupa kahvenizi alıp manzaranın (ya da çektiğiniz harika konunuz her ne ise) keyfini sürerken EPIC her kareyi çekmek için kamerayı doğru pozisyona hareket ettirir ve deklanşöre basar.

Sahada Gigapan Epic Pro V

EPIC Pro panorama kafası ile panoramik fotoğraf çekimi yapmak basit ve hataya yer bırakmayan bir süreç… hmmm hemen hemen. Bu süreçte bazı tuzaklarla karşılaşmamız mümkün.

Öncelikle kameramız manuel modda olmalı, pozlamamız kilitli durumda olmalı, ve AF kapalı olmalıdır; aksi taktirde farklı farklı pozlanmış ve farklı odaklanmış bir çok fotoğraf karesine sahip olmamız kaçınılmazdır. Bu ise panoramamızı oluştururken işlemi imkansız hale getirmiyorsa bile çok güçleştirecektir. Cihazımız bize tüm bu ayarları yapmamız gerektiğini bile adım adım hatırlatmaktadır ki bu çok güzel düşünülmüş bir özellik bana kalırsa.

EPIC kullanım kılavuzunda bizlere bahsedilmeyen bazı şeyler keşfettim: kameranız tek kare çekim modunda olmalı ve canlı görüntü (live view) modu kapalı olmalı. Canlı görüntü modu açık olursa ve kamera seri çekim modunda olursa EPIC Pro hata yaparak aynı kareden birden fazla çekiyor buna ek olarak çekeceği diğer kareleri çekmeyebiliyor.

Bir diğer problem ise titreşim sorunu. GigaPan ağır ve sağlam şok yutucu bir tripoda sabitlendiğinde bile (alüminyum, karbon fiber ve ahşap tripodları denedim) titreyebiliyor. Özellikle detaylı ve uzun opjektiflerle yapacağınız çekimlerde bu titreşim sorunu daha belirgin oluyor. Rüzgarlı hava koşulları da bu duruma katkıda bulunuyor.

Bu sorunun üstesinden gelmek için ISO değeri yükseltilebilir, perde hızı ayarlanabilir.
Bir başka konu da EPIC Pro nun cüssesi, cihaz gerçekten büyük ve ağır. Diğer panorama kafalarının çoğu bir çok çantanın içine fotoğraf makinesi, lensler ve diğer eşyalarla birlikte sığarken, EPIC Pro nun kendine ait bir çantaya ihtiyacı var bu da yanıma alayım belki panoramada çekerim deme ihtimalinizi neredeyse sıfıra indiriyor, bir yardımcınız varsa o zaman durum farklı elbette.

Evde Gigapan Epic Pro V

GigaPan EPIC panorama kafası GigaPan’ ın çok sayıdaki tekil fotoğrafı birleştirerek panorama oluşturmak üzere özel geliştirdiği kendi birleştirme yazılımı ile birlikte gelmekte. Gigapan Stitch yazılımı fena iş çıkartmamakla birlikte, bu iş için diğer firmalarca geliştirilmiş profesyonel yazılımların kesinlik ve özellikler açısından çok çok gerisinde kalmakta.
Ben GigaPan Stitch’ e başta şans vermekle birlikte, devam eden çekimlerimde PTGui ve Kolor Autopano Giga yazılımları ile çok başarılı sonuçlar aldım.

GigaPan Stitch le yaşadığım problemlerden biri manuel ayarlamalara imkan vermiyor oluşuydu. Eğer birleştirme işlemi başarısızlıkla sonuçlanır , hatalar içerirse yapabileceğiniz bir şey yok. Basit bir işlem olan kırpma (crop) işlemi dahi yazılımda bulunmamakta.

GigaPan internet sitesi çalışmalarınızı yükleyip, paylaşıp, tartışıp, baskısını alabileceğiniz ve satabileceğiniz çevrimiçi bir topluluk olarak faaliyet göstermekte. İlk bakışta güzel bir fikir gibi görünüyor değil mi? Şartlar ve koşulları incelediğinizde GigaPan ın siteye yüklenen görüntülere ait münhasır olmayan haklara ve bunların baskılarının satışından elde edilecek gelirin tamamına sahip olduğunu görüyorsunuz.

Sık Sık EPIC Pro ile oluşturulan fotoğraflara panorama dense de, GigaPan filozofisi belirli bir formatla kısıtlı değil, asıl konu yüksek çözünürlüklü görüntüler. Çekim yaptığımız dosya formatına göre (RAW ya da JPEG) tamamlanmış bir GigaPan görüntüsü kolayca bir kaç gigabaytı geçebiliyor. Bu boyutta dosyalarla çalışabilmek ciddi bir işlem gücü gerektiriyor, sonunda inanılmaz detaylı fotoğraflarınız oluyor.

GigaPan çekimleri ile ilgili bir diğer sorun da çekmeye değecek konu bulabilmek. EPIC Pro yu kullanma fikri çok cazip, fakat sonuç genellikle çok fazla detaya sahip kötü bir görüntü olabiliyor. Manzaralar ve iç mekanlar bu çekimler için en ideal alanlar gibi görünmekte, fakat çiçek yakın çekimleri ve hatta böcekler bile konu olarak inanılmaz sonuçlar verebilmekte. GigaPan web sitesi, esinlenebileceğiniz ve yapmamanız gerekenleri de görebileceğiniz binlerce örnekle dolu iyi bir başlangıç noktası.

Özetle Gigapan Epic Pro V

Aklınıza gelecek en önemli soru: GigaPan satınalmaya değer mi? EPIC ürün ailesi hakkında ilk bilgileri okuduğumda hemen satın almak istemiştim (ve aldım ) EPIC Pro Stitch yazılımının ve GigaPan topluluğunun halen geliştirilmesi gerektiğini düşünüpluluğunun halen geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum, fakat EPIC Pro V donanımı görevini başarılı bir şekilde yerine getiriyor ve yaptığı işe göre Kabul edilebilir bir fiyatla geliyor diyebilirim.

GigaPan EPIC Pro V $995.95, EPIC Pro $895.95, EPIC 100 $479.95, EPIC $339.95 fiyatları ile satılmakta, bu fiyatlar ucuz görünmeyebilir, fakat bu alandaki diğer firmaların, örneğin İsviçre firması Roundshot’ un ürün fiyatlarına bakıldığında EPIC ürün ailesi için sudan ucuz demek hiç yanlış olmaz. Eğer düzenli olarak panoramalar çekiyor, yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturuyorsanız, EPIC ler düşünmeye değer seçenekler oluşturuyor.

Beğendiklerim: Kullanım kolaylığı, mükemmel ürün kalitesi, paranızın karşılığı (diğer benzer ürünlerle kıyaslandığında)

Beğenmediklerim: Boyutlar ve ağırlık, ara sıra oluşan titreşim sorunları, birlikte verilen yetersiz yazılım.

 

Bol panoramalı, bol gigapikselli, bol ışıklı günler diliyorum...

 

Leave a comment